Warning: Creating default object from empty value in /homepages/4/d608119609/htdocs/plugins/system/modulesanywhere/helper.php on line 377
Biblioteka Szkolna
Start Biblioteka Szkolna
Biblioteka Szkolna
Cała Polska czyta dzieciom
Biblioteka Szkolna

     W ramach akcji „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM” uczniowie klas trzecich naszej szkoły przygotowali głosowe interpretacje wybranych utworów Jana Brzechwy. Wystąpienia wzbogaciły kolorowe stroje i ciekawe rekwizyty oraz afisze z informacją o programie, których wystawę zorganizowano w szkolnej bibliotece.

 

 
Lekcje biblioteczne
Biblioteka Szkolna

     Obecny 2013 r. poświęcony został m. in. Julianowi Tuwimowi z racji 60-tej rocznicy jego śmierci.

     O poecie nie mogła więc zapomnieć także nasza szkolna biblioteka. Przecież twórczość Tuwima najpierw kojarzy się nam z poezją dla dzieci, na której wszyscy się wychowaliśmy. Wiersze takie jak: LOKOMOTYWA, RZEPKA czy PTASIE RADIO znane są chyba każdemu. Warto jednakże pamiętać i inne utwory, te refleksyjne, pełne melancholii i liryzmu, by z bohaterami Tuwimowskich wierszy choć na chwile wpaść do „magicznego Tomaszowa”.

     To właśnie Tuwimowi i jego twórczości poświęcone zostały lekcje biblioteczne dla gimnazjalistów, których celem było poszerzenie ich szkolnej wiedzy na temat poety, o jakim warto pamiętać…

 
Godzina z poezją Wiosławy Szymborskiej
Biblioteka Szkolna

     Jak wiadomo, 1 lutego br., zmarła wybitna polska poetka, noblistka Wisława Szymborska.
     Uczniowie naszej szkoły postanowili więc uczcć jej pamięć, chyląc czoła przed niezwykłą twórczością, jaką po sobie pozostawiła.
     4 kwietnia młodzież gimnazjalnaspotkała się by przybliżyć postać wybitnej poetki oraz głęboką myśl zawartą w jej wierszach. Spotkanie pod nazwą Godzina z Poezją Wisławy Szymborskiej rozpoczęła pani Agnieszka Śliz od krótkiej refleksji na temat autorki i jej twórczości. Następnie odczytała, równocześnie objaśniając, wypowiedź jednego z krytyków literackich, Wojciecha Ligęzy, na temat kunsztu poetyckiego Wisławy Szymborskiej. Z kolei, uczeń klasy 2b, Jakub Batorski przybliżył zebranym życiorys poetki. Jednak zasadniczą i lwią zarazem część programu stanowiły recytacje wybranych utworów poetki w wykonaniu uczniów z wszystkich niemal klas. Recytatorzy wykazali się znacznymi już umiejętnościami w głosowym interpretowaniu tesktów i sporym wyczuciem na piękno poetyckiego słowa.
     Okazało się, że tych, którzy lubią poezję jest całekiem sporo, tylko nie zawsze i nie wszyscy mają odwagę się do tego przyznać. Dlatego też być może słowa poetki: "Niektórzy lubią poezję" w naszej szkole nie będą odtąd brzmiały tak ponuro i żałośnie...

 
Kwiecień w bibliotece
Biblioteka Szkolna

Kwiecień w bibliotece

2.04   Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej

9.04    20. rocznica śmierci Alfreda Szklarskiego

14.04  95. rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa

15.04  560. rocznica urodzin Leonarda da Vinci

18.04  Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

20.04  Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy

23.04  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (UNESCO)

24.04  70. rocznica śmierci Lucy Maud Montgomery

28.04  64. rocznica urodzin Terry'ego Pratchetta

http://www.ore.edu.pl/strona-ore/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=183&Itemid=1679
 
Książki dla młodzieży
Biblioteka Szkolna
Biblioteka szkolna dzięki uprzejmości ludzi dobrej woli, m.in. z Radia Kraków, Dziennika Polskiego, zaprzyjaźnionych bibliotek o szerszym zasięgu ostatnim czasem wzbogaciła się o szereg wartościowych i ciekawych pozycji książkowych, zwłaszcza dla młodzieży. W związku z tym zachęcamy do odwiedzin biblioteki i zapoznania się z tymi pozycjami. Zarówno dziewczęta jak i chłopcy znajdą coś dla siebie. Zapraszamy!
 


Start Biblioteka Szkolna